Warsaw Surf Film Festival

Categories CIEKAWOSTKI, SURFINGPosted on
Warsaw Surf Film Festival

Festiwal filmów surfingowych w Warszawie? Nie mogłam w to uwierzyć, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam informację na temat Warsaw Surf Film Festival. A jednak jest to możliwe, gdyż w dniach 16-18 listopada 2018 w stolicy mogliśmy oglądać dzieła surferskiej kinematografii z całego świata. Seanse miały miejsce w bardzo klimatycznym kinie Amondo oraz klubie Spatif. 

Program był bogaty, a zainteresowanie spore. Na wiele filmów bilety rozeszły się jak świeże bułeczki. A nieszczęśliwcy, którym się nie udało załapać próbowali odkupić je od kogoś w internecie. Na szczęście w odpowiedzi na tak duży popyt na filmy surfingowe w naszym kraju, festiwal został przedłużony o 4 dni, więc mamy nadzieję, że wszystkim chętnym udało się wziąć udział.

 

17 filmów o surfingu

Tyle właśnie pozycji liczył program, a znalazły się w nim następujące filmy:

Andy Irons: Kissed by God
Beyond the noise
Accord
South to Sian
One Shot
Freezing to Cold. Baltic-Lofoten
Baltica Boyz Escape
Blueness
Surfr
The Old, the Young & the Sea
Beyond
It Aint Pretty
Nervous Laughter
The Salt Trail
Endless Winter II
A Plastic Ocean
No Wave Back

 

Kissed by God

Gwoździem programu na rozpoczęcie festiwalu była polska premiera filmu „ANDY IRONS: KISSED BY GOD”

To film o pasji, surfingu, wielkim talencie, ale też wielu problemach, o których się nie mówi, a z którymi borykają się pro surferzy, bo w końcu też są ludźmi. Życie Andiego nie było tak piękne i kolorowe, jak mogło by się wydawać i zakończyło się zdecydowanie za wcześnie. Bardzo piękny i wzruszający film – osobom wrażliwym polecamy zaopatrzyć się w chusteczki przed oglądaniem.

 

It Ain’t Pretty

Ciekawy był też seans filmu o kobiecym Big Wave surfingu, w którym można było zobaczyć między innymi Kealę Kennelly czy Biancę Valenti i dowiedzieć co nieco o ich codziennych zmaganiach i walce o równouprawnienie w sporcie zdominowanym przez mężczyzn.

Po jednym z seansów odbyła się dyskusja na temat kobiet w surfingu, w której wzięli udział: Aina Ambroszkiewicz (liquidtraveling.com i surferki.pl),  Margherita Iganska (Girl on the wave), Dominik Gralak (Puravida Surf Photography) oraz Maciek Krystosiak (Akademia Surfingu). Sala była pełna fantastycznych dziewczyn – surferek, z którymi dyskusja następnie przeniosła się do pobliskiego pubu i była kontynuowana przy piwku i grzanym winie 😉

Kilka zdjęć z seansu i dyskusji:

dyskusja po filmie It ain't pretty podczas Warsaw Surf Film Festival

dyskusja po filmie It ain't pretty podczas Warsaw Surf Film Festival

dyskusja po filmie It ain't pretty podczas Warsaw Surf Film Festival

 

Najlepszy film festiwalu

Jury w składzie: Janek Korycki, Tomek Wróblewski, Kasia Karwan i Karolina Karwan wybrało film: BEYOND.

Za niekonwencjonalny sposób sportretowania ludzi z krajów Afryki. Ludzi często nie posiadających odpowiednich środków ale za to mających chęć i zajawkę na surf.

Jury zobaczyło w tym filmie prawdziwych bohaterów, takich jak dziewczyny z Maroka, które wbrew statusowi kobiet w muzułmańskich krajach, zawzięcie walczą o swoją pasję. To film drogi przez afrykańskie wybrzeże, poszerzający horyzonty, portretujący ludzi na świecie, o których rzadko mówimy.

Pragniemy docenić BEYOND za głębię, otwartość i wrażliwość twórców.

Wyróżnienia od Jury trafiły do:

  • SOUTH TO SIAN – za przygodę, prawdę i styl
  • BEYOND THE NOISE – za odważne podejście, konsekwencję i artystyczną, autorską, niemal perfekcyjną w ujęciach wizję

Natomiast nagrodę publiczności zdobył film: ANDY IRONS: KISSED BY GOD

Kolejnymi produkcjami, które najbardziej przypadły do gustu festiwalowej widowni były: THE ENDLESS WINTER II i THE OLD, THE YOUNG & THE SEA.

 

Bardzo dziękujemy organizatorom Warsaw Surf Film Festival za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

Skomentuj!
(Visited 414 times, 1 visits today)