O tym jak spędziłam Święta Bożego Narodzenia w Australii

Categories CIEKAWOSTKIPosted on
Święta w Australii

Ho ! Ho ! Ho ! Merry Christmas Surferki !

Pewnie większość z Was zajada się właśnie tradycyjnymi świątecznymi przysmakami; barszcz z uszkami, pierogi, ryba po grecku, kutie, makowce i pierniczki, a w tle lecą kolędy i pastorałki.

Ja zaledwie trzy tygodnie temu wróciłam w gorącej Australii do zimowej i śnieżnej (ok, prawie;) Polski. Jaki to był termiczny szok dla ciała i duszy ! Jednakże cieszę się, że tegoroczne Boże Narodzenie uda mi się spędzić w gronie rodziny i przyjaciół. A teraz w skrócie opowiem Wam o tym, jak Święta spędza się na Antypodach.

Australijskie Boże Narodzenie przypada akurat w porze letniej (temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza). Większość ludzi ma w tym czasie wolne i wyjeżdża z dziećmi na urlop, ponieważ w grudniu i styczniu australijskie dzieci mają szkolne (letnie!) wakacje. Gorące dni i noce, drzewka ozdobione bombkami i światełkami, wszędzie słychać piosenki, jak np. „Last Christmas”. Każdy jest zaganiany w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych… Wszystko super, tylko jakoś nie mogłam poczuć tej „świątecznej aury”, którą znałam przez całe życie!

Święta w AustraliiŚwięta w Australii

Australijczycy obchodzą Boże Narodzenie grillując w swoich ogródkach lub na plaży (określają to mianem ‘barbie’ od słowa ‘barbeque’), gdzie na talerzach lądują kiełbaski, krewetki lub inne przysmaki, w zależności od kultury, z której się wywodzą. Na deser natomiast zajadają się puddingiem ze śliwkami. My zasiadamy do stołu już 24 grudnia, natomiast Aussies dzień później, tj. 25 grudnia w porze lunchu, a rano rozpakowują prezenty, które nocą przyniosl im Św. Mikołaj. Drugi Dzień Świąt to tzw. Boxing Day, wtedy właśnie zaczynają się szaleństwa zakupowe z uwagi na duże przeceny w sklepach- istny raj dla zakupoholików, ale również gigantyczne kolejki i korki na parkingach. Poza zakupami wiele osób również aktywnie spędza czas surfując lub w inny ciekawy sposób.

Święta w Australii

Wesołych Świąt Kochani!

Iwona

Święta w Australii

 

 

Skomentuj!
(Visited 402 times, 1 visits today)