Jak przygotować się kondycyjnie do wyjazdu na surfing

Categories SURFINGPosted on
deska

Wybierasz się na surfcamp? Być może po raz pierwszy. Zastanawiasz się, czy dasz sobie radę fizycznie, czy wystarczy Ci siły i kondycji? Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby nauka surfingu szła Ci łatwiej i przyjemniej.

Nie obawiajcie się, jeśli nie dacie rady lub nie zdążycie wprowadzić tego planu w życie. Na surfcampie tak będziecie się świetnie bawić, najwyżej spędzicie nieco mniej czasu łapiąc fale, a więcej chillując na plaży.

Kondycja

Nie da się ukryć, że surfing jest sportem wymagającym dobrej kondycji. Zmagania z falami potrafią być naprawdę męczące. Dlatego im lepszą masz kondycję, tym dłużej wytrzymasz w wodzie i będziesz miała więcej FUNu.

Polecane ćwiczenia: bieganie, interwały, tabata, spinning, pływanie

bieganie

Siła

Żeby złapać falę trzeba się trochę namachać rękami, a potem jeszcze z nich wybić przy wstawaniu, dlatego warto trochę wzmocnić łapki.

Polecane ćwiczenia: pompki, pływanie kraulem, ćwiczenia z ciężarkami (np taki zaledwie 8 minutowy trening)

ćwiczenia siłowe

Równowaga

Chcesz wstać na desce, która jest w ruchu i utrzymać równowagę na niej zjeżdżając po fali? Powinnaś zadbać o dobry balans. Jeśli jeździsz na snowboardzie lub deskorolce, to na pewno będziesz miała ułatwione zadanie. Ale jeśli nie, to też nie musisz się martwić, wystarczy, że poćwiczysz trochę równowagę przed wyjazdem np. chodząc na jogę czy pilates!!

Polecane ćwiczenia: joga, pilates, slackline, trickboard, ćwiczenia na bosu (znajdziecie ten przyrząd na każdej siłowni;)

ćwiczenia na równowagę

Mięśnie brzucha

Jeśli myślałaś, że są surferce potrzebne tylko do tego, żeby dobrze wyglądać w bikini, to muszę Cię zaskoczyć. Mięśnie brzucha są mniej lub bardziej potrzebne w każdym sporcie. W przypadku surfingu przydają się szczególnie w momencie wstawania na desce. Jeśli chcesz zrobić to szybko i sprawnie i mieć frajdę ze zjeżdżania z góry fali, to bez mięśni brzucha raczej się nie uda.

Polecane ćwiczenia: brzuszki (po raz kolejny polecam 8 minutowy trening), deska

deska

Rozciąganie

Bardzo bardzo ważne i jak często niedoceniane dopóki nie zaczną się kontuzje i bóle! Koniecznie rozciągaj się przez kilka minut po treningu, a przynajmniej raz w tygodniu zrób porządny streching!

Polecane ćwiczenia: joga, streching (na większości siłowni znajdziesz takie zajęcia), mobility (czyli rollowanie, trochę mało przyjemne, ale naprawdę daje dobre efekty!)

joga

Być może teraz jesteś lekko przerażona, że tyle tego jest i jak niby masz znaleźć na to wszystko czas. Spokojnie, nikt nie powiedział, że musisz robić to wszystko codziennie. Masz 5 rodzajów treningu, więc wystarczy, że od poniedziałku do piątku zrobisz jeden z nich dziennie, a w weekend możesz nawet odpocząć. Nawet 15 minut systematycznej pracy na pewno zaprocentuje podczas wyjazdu, a do tego dobrze wpłynie na Twoje zdrowie. Nie mówiąc już o tym, że będziesz lepiej się czuła w bikini 😉

A może znacie jakieś fajne ćwiczenia, które u Was się sprawdziły? Podzielcie się nimi w komentarzu! 🙂

 

Skomentuj!
(Visited 3 416 times, 1 visits today)