Carissa Moore pierwszą w historii mistrzynią olimpijską w surfingu – poznaj medalistki z Tokio

Categories NEWSy, SURFERKI, SURFINGPosted on
Carissa Moore Tokio 2020

Po raz pierwszy w historii surfing zagościł na Olimpiadzie. Fani tego sportu długo na to czekali, szczególnie, że z powodu pandemii igrzyska odbyły się z rocznym opóźnieniem. 20 najlepszych surferek i 20 najlepszych surferów z całego świata zakwalifikowało się do rozgrywek. Jedyną konkurencją na Olimpiadzie w Tokio był shortboard. Niemniej jednak w przyszłości nie wyklucza się również rywalizacji w kategoriach longboard, bodyboard i SUP.

Kwalifikacje do Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 były oparte na występach w dwóch edycjach ISA World Surfing Games, World Surf League Championship Tour oraz Igrzyskach Panamerykańskich. Japonia jako gospodarz otrzymała po jednym miejscu wśród kobiet i mężczyzn, ale ponieważ reprezentanci tego kraju zakwalifikowali się oficjalną drogą, miejsca te otrzymali następni zawodnicy z rankingu.

Do Igrzysk Olimpijskich 2020 zakwalifikowały się następujące zawodniczki:

EventPlacesQualified surfer[3]
Host NOCn/aQualified through other event
2019 Pan American Games1 Mimi Barona (ECU)
2019 World Surf League8 Sally Fitzgibbons (AUS)
 Stephanie Gilmore (AUS)
 Silvana Lima (BRA)
 Tatiana Weston-Webb (BRA)
 Brisa Hennessy (CRC)
 Johanne Defay (FRA)
 Caroline Marks (USA)
 Carissa Moore (USA)
2021 ISA World Surfing Games7 Yolanda Sequeira (POR)
 Teresa Bonvalot (POR)
 Daniella Rosas (PER)
 Leilani McGonagle (CRC)
 Pauline Ado (FRA)
 Mahina Maeda (JPN)
 Amuro Tsuzuki (JPN)
2019 ISA World Surfing Games – Africa[5]1 Bianca Buitendag (RSA)
2019 ISA World Surfing Games – Asia (reallocation)1 Sofía Mulánovich (PER)
2019 ISA World Surfing Games – Europe1 Anat Lelior (ISR)
2019 ISA World Surfing Games – Oceania1 Ella Williams (NZL)
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Surfing_at_the_2020_Summer_Olympics_%E2%80%93_Qualification

Złoty medal zdobyła Carissa Moore ze Stanów Zjednoczonych, srebro Bianca Buitendag z RPA, a brąz Japonka Amuro Tsuzuki.

Rozgrywki olimpijskie dostarczyły wielu emocji i niespodzianek, takich jak wyeliminowanie siedmiokrotnej mistrzyni świata Amerykanki Stephanie Gilmore przez Biankę Buitendag. Podobny los spotkał pozostałe faworytki Sally Fitzgibbons z Australii oraz Caroline Marks z USA.

W zawodach olimpijskich zawodnicy rywalizowali w rundach (heats). Zwycięzca rundy awansuje do dalszych rozgrywek, a przegrany zostaje wyeliminowany (nawet jeśli miał lepszy wynik niż zawodnicy z innej rundy).
Długość heatu wynosi zwykle 30 minut i jest ustalana przez Dyrektora Technicznego, w zależności od warunków dnia. W tym czasie każdy zawodnik łapie fale, z których dwie najwyżej ocenione tworzą wynik punktowy, który decyduje o tym, kto jest zwycięzcą danej rundy.

W oceanie nie ma dwóch takich samych fal, każda załamuje się inaczej, dając inny potencjał punktowy. Panel pięciu sędziów ocenia każdą jazdę w oparciu o kryteria takie jak stopień trudności, innowacyjne i progresywne manewry, kombinacje głównych manewrów, różnorodność manewrów oraz szybkość i płynność jazdy.

Wyniki finałowego heatu i rozgrywki o trzecie miejsce wyglądały następująco:

surfing na olimpiadzie w Tokio wyniki
Źródło: https://www.bbc.com/sport/olympics/57958722

Kim są pierwsze w historii medalistki Igrzysk Olimpijskich?

Carissa Moore

Pochodzi z Hawajów, gdzie jako małą dziewczynkę ojciec uczył ją surfingu na słynnej plaży Waikiki. NIezwykle utalentowana, już w wieku 11 lat zaczęła startować w zawodach i je wygrywać. Od 2010 startuje w World Surf League (ASP World Tour), gdzie w swoim drugim sezonie w wieku 18 lat została najmłodszą w historii mistrzynią świata w surfingu. Warto nadmienić, że to rekord nie tylko wśród kobiet, ale wszystkich zawodników WSL. Mistrzostwo zresztą zdobyła aż 4 razy w 2011, 2013, 2015 i 2019.

Sama o sobie pisze tak:

Mam 28 lat, poślubiłam miłość mojego życia i podróżuję po świecie jako profesjonalna surferka. Spędzam sześć miesięcy w roku żyjąc na walizkach, goniąc fale i podążając za marzeniami. Przez pozostałe sześć miesięcy znajdziesz mnie w domu w Honolulu na Hawajach z moim mężem, Lukiem i dwoma psami, Mayą i Tuffym.

Tata nauczył mnie surfować, kiedy miałam pięć lat na plaży Waikiki i od razu się wciągnęłam. Ocean to moje szczęśliwe miejsce! Jestem szczęściarą, że ​​codziennie robię to, co kocham.

Wygrywanie zawodów jest wspaniałe, ale to uczucie jest tylko tymczasowe. W mojej podróży przez życie najbardziej cenię te chwile pomiędzy… gdy śmieję się aż do bólu brzucha, zapierające dech w piersiach zachody słońca, przepyszne posiłki dzielone z przyjaciółmi i niesamowite przygody. Dla mnie szczęście i sukces nie są definiowane przez trofea czy wyróżnienia, ale przez małe zwycięstwa i proste radości doświadczane każdego dnia.

Inspirują mnie ci, którzy żyją autentycznie i mają odwagę być wrażliwymi. Moim marzeniem jest zachęcanie innych do przeżywania swoich pasji, bycia bez skrupułów sobą i poświęcania czasu dla innych i otaczającego ich świata. Kiedy nie surfuję, spędzam czas na na scrapbookingu, spotkaniach z rodziną, treningach lub drzemkach. Przerażają mnie wysokości i dotykanie dżdżownic. Uwielbiam jedzenie, a szczególnie słodycze.

Żródło: https://www.carissamoore.com/

Bianca Buitendag

Bianca pochodzi z Republiki Południowej Afryki (RPA). Dorastała niedaleko False Bay obok Kapsztadu. Do surfingu zachęcił ją ojciec i jako ośmiolatka nauczyła się łapać fale razem ze swoimi braćmi. Niestety jej tata Collin Buitendag zmarł w 2015. Mimo to, Bianca ukończyła ten sezon jako czwarta na świecie (jej najlepszy wynik w karierze). Igrzyska Olimpijskie są ukoronowaniem kariery 27 letniej surferki, która tym samym kończy swoją przygodę z profesjonalnym surfingiem. Z cikawostek, mierząca 185 cm Bianca jest najwyższą pro surferką.

Sama pisze o sobie tak:

Jestem Bianca. Pochodzę z małego nadmorskiego miasteczka położonego nieopodal najbardziej wysuniętej na południe części Afryki. Jako zawodowa surferka podróżuję do kilkunastu krajów rocznie, aby rywalizować i występować z najlepszymi zawodniczkami na świecie.

Co dwa tygodnie zmieniam strefę czasową, dużo czasu spędzam w samolotach i podróżuję od 14 roku życia. Z tego powodu wiele widziałam i rozwinęłam otwarty umysł na różnorodne kultury i światopoglądy, co jest przywilejem większym niż potrafię wyrazić.

Ocean, którego nieustannie się uczę, jest także moją ucieczką. Moje serce raduje się, gdy znajduję się pod wodą, zagubiona w wolności oceanu i jego pływów. Moje serce raduje się, gdy widzę, jak ludzie osiągają swój pełny potencjał lub gdy ktoś przełamuje swoje ograniczenia. Mam szeroko otwarte oczy i serce. Nieustannie marzą mi się przygody, kocham rzeczy nieoczekiwane i mało prawdopodobne.

Źródło: https://www.biancabuitendag.com/bianca/

Zobacz najciekawsze momenty z finałowego heatu Igrzysk w Tokio – Carissa vs Bianca

Amuro Tsuzuki

Ta zaledwie 20 letnia reprezentantka Japonii zdobyła brązowy medal na Olimpiadzie w Tokio. Amuro dorastała w zatoce Sagami w prefekturze Kanagawa w Japonii. Jednak w jej rodzinnym mieście rzadko bywają fale, więc razem z rodzicami dojeżdżała do miejscowości Chiba, japońskiej Mekki surfingu. To właśnie tam na jej home spocie, plaży Tsurigasaki odbywały się surfingowe rozgrywki podczas Igrzysk Olimpijskich.

Skomentuj!
(Visited 104 times, 1 visits today)