Warsaw Surf Film Festival 2019 – druga edycja

Categories NEWSy, SURFINGPosted on
warsaw surf film festival poster

Już po raz drugi surferzy opanowują stolicę. Warsaw Surf Film Festival to impreza, której nie może przegapić nikt, kto kocha fale i ocean!

Z radością przyjęłyśmy wiadomość o tym, że Warsaw Surf Film Festival stał się imprezą cykliczną i po raz kolejny zagościł w stolicy w listopadzie tego roku. Tym bardziej, że nasza redaktor naczelna została zaproszona do grona Jury razem z naszą zaprzyjaźnioną surferką blogerką Girl on the Wave!

Druga już edycja warszawskiego festiwalu filmów surfingowych rozpoczęła się 14 listopada projekcją filmu Momentum Generation. Była to jednocześnie polska premiera tej głośnej produkcji, która otrzymała nagrodę Emmy.

Momentum opowiada o generacji surferów, którzy zmienili surfing z alternatywnego stylu życia i sportu dla wybranych w dyscyplinę, która dołączy do grona sportów olimpijskich na Olimpiadzie w Tokio. Największe gwiazdy surfingu (Kelly Slater, Rob Machado, Shane Dorian i inni) zgodziły się wspólnie opowiedzieć swoją historię filmowcom, którzy po raz pierwszy zyskali w ten sposób możliwość wglądu w ich życie prywatne. Zdecydowanie “must see” dla wszystkich zainteresowanych surfingiem. Film ten otrzymał Nagrodę Publiczności podczas festiwalu!

Momentum Generation – trailer

Pokazowi Momentu Generation towarzyszyła krótka dyskusja na temat filmu oraz surfingu w ogóle. Bardzo się cieszymy, że publiczność wzięła w niej aktywny udział poprzez zadawanie pytań oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami.

warsaw surf film festival dyskusja po filmie momentum generation
Od lewej: Małgorzata Igańska, Anna Ambroszkiewicz oraz Maciek Krystosiak

Grand Prix i wyróżnienia drugiej edycji Warsaw Surf Film Festival

Za najlepszy film festiwalu Jury w składzie Tomek Wróblewski, Anna Ambroszkiewicz (surferki.pl i liquidtraveling.com) i Małgorzata Igańska (girl on the wave) uznało film SATORI.

„Za wewnętrzne emocje jakie można było odczuć podczas projekcji. Tutaj były one niemalże tak mocne, jak porównanie surfingu do narkotyku, który wchodzi w krwiobieg i uzależnia w szaleńczy sposób. Satori namacalnie dało odczuć, że ten narkotyk jest na stałe w lokalnych surferach Kapsztadu, ale częściowo dawkowany był on także wszystkim widzom w trakcie projekcji. Przekazana w filmie filozofia i energia zachęcała bowiem do przełamywania barier, a wręcz niewiarygodne zdjęcia dopełnione muzyką, czy w odpowiednich momentach nawet całkowitą ciszą, wyzwalały poczucie nieważkości porównywalne z big wave dropem ”.

Satori – trailer

Wyróżnienia otrzymały filmy:

  • TRANSCENDING WAVES – „Za piękną przyrodniczą przygodę, która nierozerwalnie łączy się poszukiwaniem fal w nowo odkrywanych miejscach. Za niesamowite, zapierające dech w piersiach zdjęcia. Za ujęte w nich piękno oceanu i duży szacunek do lokalnych społeczności zamieszkujących Falklandy”
  • VAGUE À L’ÂME„Za wszystko, co powinien mieć interesujący film o surfingu: za super dynamiczne zdjęcia, dużo akcji i adrenaliny, sport w mistrzowskim wykonaniu, za ciekawą opowieść i bohatera nie stroniącego od dobrego humoru”.
Transcending Waves – trailer
Vague à l’âme – trailer

Podczas festiwalu można było zobaczyć również:

  • PRIBOI
    Rosyjscy pionierzy surfingu w ramach projektu Surf Siberia wyruszają na dwuletni road trip z Kaliningradu na Syberię, Kamczatkę i Sachalin, aż do Machaczkały na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Film przedstawia widzom zupełnie nowe i niespotykane surfowe spoty, np. na Oceanie Arktycznym, który w porównaniu z temperaturą powietrza -20, jest jak ciepła kąpiel:)Obraz, który otrzymał główną nagrodę na renomowanym London Surf Film Festival, przedstawi nam łącznie 37 000 kilometrów linii brzegowej naszego wielkiego sąsiada.
  • GDZIE PUSTYNIA SPOTYKA OCEAN
    Czterej przyjaciele z Praskiego Surfowego Klubu wyruszają na ekspedycję do Namibii, gdzie chcą pokonać jedną z najlepszych surfowych fal na świecie, tajemniczą Skeleton Bay. Chcecie się inspirować i zobaczyć jak wygląda surfing w Namibii?
  • BIG WATA
    Siera Leone to nie jest kraj kojarzący się z surfingiem. A jednak surfing dotarł i tu: w tradycyjnej wiosce rybackiej istnieje klub surferski, który skupia lokalne niepokorne dusze. W momencie wybuchu epidemii Eboli szukają oni swojej tożsamości a surfing jest dla nich światełkiem w ciemnym tunelu. Ważnym dla wszystkich wydarzeniem jest podróż do sąsiedniej Liberii w celu zapoznania się z tamtejszym surferskim klubem. Pięknie nakręcony dokument zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.
  • DAKAR SURF CITY
    Podążamy śladami pierwszego afrykańskiego profesjonalnego surfera, Oumara Seye i jego przyjaciół surferów (Cherif, Paké, Assane i Mbabou) z małej wioski Ngor niedaleko Dakaru w Senegalu. Ich ekscytująca historia osiąga punkt kulminacyjny, kiedy reprezentują Senegal podczas ISA World Surfing Games we francuskim Biarritz. Czy wywalczą upragnione miejsce na podium?

W tym roku nie zabrakło również dawki kobiecego surfingu. W ramach bloku Kobiety na Fali obejrzałyśmy:

  • EOS
    Główną postacią tego eksperymentalnego filmu jest legendarna Kassia Meador, która w typowym dla siebie niepowtarzalnym stylu jeździ na swoim longboardzie ubrana w piankę własnego projektu. To nietypowa produkcja, przekraczająca granice tradycyjnej koncepcji surfingowego filmu i pokazująca piękno kobiecego surfingu w innej odsłonie, niż twarda rywalizacja w atmosferze zawodów.
  • SURF GIRLS JAMAICA
    Film pokazuje postać Imani Wilmot, inspirującej jamajskiej surferki, która wykorzystuje surfing jako odskocznię i motywację do zmian w trudnym życiu kobiet w Kingston i okolicach.

Po raz kolejny miałyśmy okazję poczuć surferski klimat w Warszawie! Sam Festiwal okazał się świetnie zorganizowanym wydarzeniem i znakomitą okazją do spotkania znajomych z surf zajawką! Gratulacje i serdeczne podziękowania dla organizatorów oraz sponsorów tegorocznej edycji Warsaw Surf Film Festival. Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok!

Skomentuj!
(Visited 179 times, 1 visits today)